Top-ads

Kışın Kilo Almamak İçin 8 Altın Kural

By | 9.10.14 Leave a Comment

Kışın havaların soğumasıyla bir enerji kaybı oluyor ve hareketlerimiz yavaşlıyor. Canımız pek bir şey yapmak istemiyor. Yazın olduğu gibi dışarı çıkmak daha nadir oluyor ve hareketsizlikten can sıkıntısından kendimizi yemeklere veriyoruz. Hava soğuk olduğu için pek su içmiyoruz, e zaten kış yemekleri başlı başına kilo aldırıcı işte bu sebeple bu 7 altın kuralı aklınızdan çıkarmayın !

1-Bol bol egzersiz yapın; spora yazılma imkanınız varsa mutlaka değerlendirin. Ama yoksa bunu evde de rahatlıkla yapabilirsiniz bir iş yaparken hareketli olun, yürüyen merdivenler -asansörler yerine yürümeyi hatta tempolu koşmayı deneyin. Hem ısınırsınız hemde yağ yakarsınız.

2-Bol bol su için ; Canınız su istemese de için .Vücut oranınız için yeterli miktarlarda şişelere su doldurun ve bunları bugün bitiricem diyin! bunu her gün tekrarlayın!

3-Bol bol vitamin alın; Meyveleri akşam 6 dan sonra unutun. Bizim kültürümüzde yemeklerden sonra meyve yemek vardır fakat o saatten sonra yenilen her meyve şekere dönüşüyor üzgünüm :) Gündüz ara öğünlerinize sıkıştırın.

4-3 ana öğün 3 ara öğün yapın ; sık sık ama az yemekler yiyin, sebzeyi ve salatayı eksik etmeyin. Küçük tabaklar kullanın ve o tabakları doldurun ki önce gözünüz doysun. 

5-Ekmeği + şekeri azaltın; Örneğin 3 şekerli çay içiyorsanız 2 ye ve sonra 1 e düşürün. Ekmeklerinizi küçük parçalar azaltarak tüketin, bir süre sonra hiç aramayın. Canınız çok tatlı isterse eğer şerbetli tatlı yerine sütlü tatlılar tercih edin fakat haftada 1 kere!

6- Sıvı yağ yerine tere yağı veya zeytinyağı tüketin !

7- Akşamları tv izlerken atıştırmalıklardan uzak durun. (cips + kek + mısır vs) mutlaka bir şey yemek isterseniz sakız çiğneyin :) 

8-Bilgisayar başında ya da tv karşısında 2 saat aralıksız oturmayın! mutlaka 1 saatte 1 ayağa kalkın 5 dakika seri hareketler yapın! odada dolaşın,durduğunuz yerde zıplayın, ısınma hareketleri yapın vs.
Sonraki Kayıt Önceki Kayıt Ana Sayfa

0 yorum: