Top-ads

Sivilceler Neden Çıkar?

By | 18.8.14 2 comments

Sivilceler Neden Çıkar?

Özellikle ergenlik döneminde çıkarlar fakat yaşı ilerlemiş kişilerde de çıkabiliyor. Maalesef çok kötü bir görüntüsü var iz bırakabiliyorlar.Çok önemli bir günde birden beliriveriyorlar. Ah şu ismini anmak istemediğim küçük şeyler,başımızın acı belaları :)

İşte bölge bölge sivilce çıkma nedenleri;

1-3. bölgeler ; Alın bölgesinde çıkan sivilceler sindirim ile bağlantılıdır. Bu bölgede çıkanlar genelde yağlı yiyeceklerden,kötü içme sularından kaynaklanır.Ayrıca saçlarınızın o bölgeye sürekli değmesi de sivilcelere sebep olabilir.

2. bölge ; Alnın tam ortasında,kaşlar arasında çıkan sivilceler karaciğere bağlanır.Alkol alan kişilerde,gıda alerjisi olan ve gece geç saatlerde yemek yiyenlerde daha çok çıkar.Gece yemekleri kesilmeli ve alkol,peynir,şarap gibi gıdalardan uzak durulmalıdır.

4-10. bölgeler ; Kulaklarda olanlar böbreklerle ilişkilendirilir. Kafein tüketimini azaltmalı bol bol su içilmeli ve maydanoz tüketilmelidir

5-9. bölgeler ; Yanaklarda çıkan sivilceler solunum sorunlarından kaynaklanır. Alerjik bir bünyeye sahip olanlarda,sigara içenlerde daha çok olur. Sigara içilen ortamlardan uzak durmalısınız ve eğer içiyorsanız hemen bırakmalısınız !

6-8. bölgeler ; Göz çevresinde bulunanlar,kulaklarda olduğu gibi böbreklerle ilgili bir soruna işaret eder.Hazmı kolaylaştıran yiyecekler yiyin ve sıvı tüketiminizi artırın. 

7. bölge ; Burunda olması kan basıncını gösterir. Kırmızı ve iltihaplı hale gelirse kan basıncı seviyeniz yükselmiş demektir!

12. bölge ; Çene bölgesinde genellikle hormonal değişikliklerde çıkarlar. Hormonlarla ilişki içindedir. Adet döneminde genelde bu bölgede çıkarlar.

11-13. bölgeler ; Ağzınızın köşelerinde çıkan sivilceler yumurtalıklarla ilişkilidir.

14. bölge ; Boyun bölgesinde çıkan sivilceler stresle ilişkilendirilir.Çok sıkıldığınız veya çok stresli olduğunuz bir anda hemen patlak verebilir.Adrenalinle de bağlantısı vardır.


Sonraki Kayıt Önceki Kayıt Ana Sayfa

2 yorum:

  1. Bunca yıl sivilce/akne problemleriyle boğuştum sayısını hatırlamadığım doktor/eczacı ile görüştüm ama böylesine bilgilendirici bir şey duymamıştım vallahi bravo!!!

    YanıtlaSil
  2. Hiç sıvı yemek tüketmiyordum . Demek bununla iygiliymiş . Teşekküler . Sıvı yemek yiyelim bakalım sivilceler çıkıcakmı ?!

    YanıtlaSil